Jälleen viikonloppuna syötiin toisena päivänä aamupalaksi haudutuspadassa tehtyä puuroa. Viimeisimmästä Rekosta ostin Kukkasmäen marjatilan pakastettua mansikkarouhetta 2.5 kg pussin. Ja kun Fazerin Alku -tuotteissa on Mustaherukka-mansikka pikakaurapuuro, niin sain päähäni tämän aamuiseen puuroon yhdistää mansikkarouheeseen pakastimessa olevia mustaherukoita.
Hiutalepuuroa haudutuspadassa tehdessä veden tulee olla kiehuvan kuumaa, jotta puuro valmistuu High-asetuksella tunnissa. Facebookin Painekeitin ja Haudutuspata reseptit ja vinkit Suomi -ryhmässä moni tuntuu tekevän hiutalepuuronsa yön yli hauduttamalla low-asetuksella, joku jopa lämpimänäpito-toiminnolla. Ja heistä monen kokemuksen mukaan yön yli haudutetusta puurosta tulee joko liisterimäistä tai vetistä. Minäkin kokeilin kerran hauduttaa kaurapuuroa yön yli, enkä kokeile toiste. Lisäksi hiutaleina ei kannata koskaan käyttää pikakaurahiutaleita, niistä ei tule haudutuspadassa hyvää puuroa.
Eri asia on sitten ohrasuurimopuuro ja riisipuuro, ne hauduttelen Low-asetuksella, ohrasuurimopuuroa n. 7 tuntia ja riisipuuroa 3 tuntia. Olen myös tehnyt haudutuspadassa joitain kertoja puuroa ohrajauhoista ja ruisjauhoista, nämä kypsennän High 3 tunnin ajan.
Mutta nyt mustaherukka-mansikka -kaurapuuron reseptiin. Tämä ohje on kolmelle, joka on mulle ja miehelle sopiva määrä. Suluissa neljän hengen puuron ainekset.
3 (4) dl Elovena Täysjyvä kaurahiutaleita ja kauraleseitä
3/4 (1) tl suolaa
1 (1.5) rkl sokeria
2 (3 1/4)) dl mansikkarouhetta (pakaste)
1 (1 3/4) dl mustaherukoita (pakaste)
7.5 (10) dl kiehuvaa vettä
Voitele haudutuspata (itse käytän vuokasprayta). Mittaa pataan kaurahiutaleet, suola, sokeri ja jäiset marjat. Kaada päälle kiehuva vesi. Sekoita ja peitä kannella. Kypsennä High tunnin ajan.
Kommentit