Ensimmäiset pakkasaamut ovat tulleet ja ensi viikolle on luvattu jo useampia pakkasöitä. Pataruokien sanotaan sopivan hyvin syksyyn. Tämä ohjeen annos riittää 5-6 syöjälle. Itse tein vain puolikkaan annoksen, kun oletin, että se riittäisi meidän 3-henkiselle perheelle hyvin. Mutta kuinka ollakaan, tunti syömisestä teinipoika oli jääkaapilla katsomassa, onko mitään syötävää.
1 kg kanan fileepihvejä, marinoituja (minulla hunajamarinadissa)
1 pkt (150 g) pekonilastuja
4 salottisipulia, paloiteltuna
3,3 dl kuivaa omenasiideriä
2 dl vettä
1 kanafondikuutio
2 laakerinlehteä
1-2 tl kuivattua timjamia
½ tl valkosipulijauhetta (tai 1 kynsi)
3 (600 g) hapahkoa omenaa (minulla Jonagold), lohkottuna
mustapippuria myllystä
Kuori ja lohko salottisipulit neljään osaan. Poista broileripihveistä marinadi talouspaperilla pyyhkimällä ja ruskista ne öjlyssä pannulla. Ruskista tämän jälkeen pekonisuikaleet.Kaada ruskistuneet pekonit lautaselle talouspaperin päälle, jotta ylimääräinen rasva imeytyy paperiin.
Laita paistokasariin broilerit, sipuli ja pekonisuikaleet. Lisää siideri, vesi, kanafondikuutio, laakerinlehti, timjami ja valkosipulijauhe. Kuumenna kiehuvaksi ja kypsennä sitten kannen alla miedolla lämmöllä 15 minuuttia.
Lohko omenat reiluiksi kuutioiksi ja lisää ne pataan. Kypsennä vielä välillä sekoitelleen 15 minuuttia ja mausta lopuksi mustapippurilla.
Kommentit